Ik vul graag eens een kruiswoordraadsel in, maar met Edgar Allen Poe’s The Gold-Bug in het achterhoofd en als het ook een andere insteek mag hebben: ’t is een kruiswoordraadsel maar zonder tips.

Spelers beginnen met 200 punten en de drie minst gebruikte letters al ingevuld, in dit geval V, K en F.
Op een vakje klikken, toont waar die letter nog gebruikt wordt in het kruiswoordraadsel:

Hier zie ik dat die letter in het geel niet zo veel (maar ook niet zo weinig) gebruikt wordt, en dat ze twee keer als een paar voorkomt, één keer op het einde van een woord en één keer in het midden ergerns. O, E, S zou kunnen, in combinatie met die K. Ik ga nog niets invullen, want een letter gokken kost 2 punten.
Eens kijken naar onderaan, waar er F_K_ staat. Ik denk direct aan FAKE, en als ik op die laatste letter klik, staan er enorm veel vakjes aangeduid:

A en E dus maar, om te zien. Dat geeft mij bovenaan _A_A:

PAPA en MAMA lijken voor de hand liggend, maar ze zijn maar 5 vakjes met die letters, en ik denk gelijk dat M en P meer dan dat zouden voorkomen. GAGA? Dat geeft mij onder meer G_A_E, waar ik GRAPE achter vermoed. Of GRADE, of GRATE.

Ik kies GRADE, en dat geeft mij dit:

Waar ik D_D_ zie staan, en dat zou wel eens DODO kunnen zijn:

Nog geen echt onmogelijke woorden, denk ik, dus met wat geluk zit ik op het juist spoor. Onderaan rechts staat ODD_, dat zeer misschien ODDY is, maar wellicht ODDS.

…en dan is SKE_ rechtsbovenaan wellicht SKEW. En dan wordt daaronder eigenlijk ook meteen iets duidelijk:

O__O en KA__D_D zijn ongetwijfeld OTTO en KATYDID:

…en dan is _AI_S zeker MAIMS:

…en dan denk ik dat die _EMIT daarboven niets anders dan REMIT kan zijn — maar ik heb de R al ergens gebruikt! Aha — GRADE moet gewoon GLADE zijn, en dan kan ik de R gebruiken:

W_ORLS bovenaan rechts is WHORLS, _RASS_O__ER is duidelijk GRASSHOPPER zelfs zonder die H in te vullen (GLADE was fout en zal dus wel CLADE zijn) en dan hebben we dit:

Ik zie onderaan HO_EYLO__ST staan en ik denk HONEYLOCUST, maar dan is het niet CLADE maar BLADE en BABA in de plaats van PAPA of MAMA!

En hey presto!

Er zit geen database of server-side scripting achter, maar het gebruikt wel enkele tienduizenden bestaande kruistwoordraadsels. En caveat: het werkt maar matig op een klein scherm, en bijzonder matig op een telefoon. Het onthoudt uw scores, maar alleen in uw browser.
Jaja, ik zou er met minimale moeite een écht spel van kunnen maken met leaderboard en watnog, maar ’t is vakantie hé.
