Doe eens een brainstorm

Beeld het u in: een kamer met daarin drie leerlingen, vijf leraars, een opvoeder, een mens die al meer dan twintig jaar afgestudeerd is, en dat er een dik half uur is om uit te leggen wat er bedoeling is, en om ideeën te spuien over wat er allemaal op de schoolwebsite zou kunnen komen.

(Nu ja, het magazine-gedeelte van de website, want het informatie-gedeelte van de site, daar is het duidelijk wat er moet opkomen: degelijke up-to-date informatie, een kalender, mededelingen, verslagen, tralala.)

Een brainstorm dus, dat ze zeggen.

De context maakt het al moeilijk: een gestolen half uur over de middag. En het is zoals in veel organisaties: door de band zijn er allerlei hiërarchieën, en zelfs al zijn we allemaal grote mensen, dat wil nog niet zeggen dat het evident is voor een leerling van vijftien om een leraar met vijftien jaar anciënniteit tegen te spreken.

Of dat het evident is voor mensen die het gewoon zijn om gelijk te hebben en te krijgen om ideeën in de groep te gooien die misschien minder goed zouden kunnen zijn dan andere ideeën.

Of, en dat is dan ook helemaal de dood van alle mogelijke creativiteit, dat er één idee geopperd wordt, en dat daar onmiddellijk op ingegaan wordt. “Ja maar, dat zal nooit gaan” of “We hébben dat al ooit eens geprobeerd en dat lukte toen ook niet” of “Geen sprake van, daar beginnen we niet aan”. Of dat er al direct naar de details gekeken wordt, en dat de discussie vast blijft steken op één idee en de praktische uitwerking ervan.

Of –we hebben het allemaal meegemaakt– dat er een soort echokamer van kritiek komt: één iemand zegt iets slechts, en dan is het opbod: “ha, goed idee” – “ja, ‘t is niet slecht” – “goh, ik vind dat er misschien X” – “ja, ik vind toch ook dat Y” – “ik weet niet waarom het ‘niet slecht’ zou zijn: ik vind niet alleen X en Y maar ook A B C D E” – “ja, ‘t trekt eigenlijk op niet veel” – “awoert! slecht! bah!”.

Of –en dat hebben we ook allemaal meegemaakt– dat er (los van hiërarchie) één of twee mensen bij zitten die vooral zichzelf enorm graag horen praten, en die al de rest overstemmen. Dat er (los van hiërarchie) mensen zijn die gewoon niet graag spreken in groep, zelfs al hebben ze misschien goede ideeën.

Dat allemaal gegeven, is dit het lijstje waar we op een dik kwartier toe gekomen zijn:

 • Oud-leerlingen aan het woord
  • Getuigenissen: wat na de school?
  • Wat vinden oud-leerlingen van school nu? (beter? minder? was het toen moeilijker?)
  • Herinneringen van oud-leerlingen
  • Oud-leerlingen interactief
  • “Vraag om het even wat aan…” (oud-leerling, persoon in de kijker, …)
  • Interview met oud-leerling
  • Verhalen van oud-leerlingen over…
 • En, hoe was het?
  • Verslagen van activiteiten
  • Verslagjes van schoolreizen (met foto’s)
  • Klasweekend (foto’s)
  • Uitstappen
  • Verslagen & impressies, fotoreportages van uitstappen, sportdagen, …
 • Leerkrachten zijn ook maar mensen
  • Interview met leerkrachten
  • Leerkracht van de maand
  • Wat doen leerkrachten in hun vrije tijd? (verslag + foto’s)
  • Het leven van de leerkrachten
 • Fotografie
  • Foto van de maand
  • foto van de week
  • Fotowedstrijd
 • Geschiedenis
  • Deze week op school… 10 jaar geleden, 50 jaar geleden, 100 jaar geleden
  • Vroeger en nu: op onderzoek naar wat op een oude foto staat
  • Vreemd voorwerp van de maand
 • Klaswerk
  • Opstellen van leerlingen
  • Opstel of verhandeling van de maand of week
  • Voorbeelden van werkjes die de leerlingen voor verschillende vakken moeten maken
 • Wie had dat ooit gedacht?
  • Leerling in de kijker
  • Leerling met bijzondere hobby’s
  • Hobby in de kijker
 • Dagboek
  • “De week van…” (leraar, oud-leerling, leerling, personeel, ouder, …)
  • Een blog waarop een leerling of leraar iets schrijft over wat in de klas gebeurd is
  • Het leven zoals het is – internaat
  • Eerste dag als nieuweling op school, op internaat / Eerste jaar als intern
  • Afronding na zes jaar internaat / terugblik op zes jaar humaniora
  • Klas in de kijker
 • Interactief
  • Ideeënbus
  • Lezersbrieven
  • Enquêtes (welbevinden, pesten, …)
  • Wedstrijden
 • ‘t Was maar om te lachen
  • sterke verhalen
  • anekdotes
  • examenflaters
  • bloopers uit huiswerken en toetsen
 • Cultuur
  • Recensies door leerlingen
  • Boekbesprekingen
  • Toneel
  • Koor & orkest
 • Binnenkort op school
  • Activiteitenkalender internaat
  • Middagsport
  • Woensdagactiviteiten
  • Activiteiten leerlingenraad / wat doet de leerlingenraad?
  • Uitwisselingsproject
 • Strips / cartoon
 • Korte interviews met “schoolbewoners”
 • Masterplan 2060
 • Ignatiaanse termen: spiritualiteit in het schoolleven
 • Bezinning bij Kerst – Pasen – Lichtmis – 1 november – …
 • Wat vinden buitenstaanders van onze school?
 • “Quote van de week”, uitspraak waarop gereageerd & gediscussieerd kan worden
 • Een les op Youtube

Pretty impressive, vind ik dat, voor een eerste ruwe lijst: leve Post-it-brainstorms! Geef iedereen een boekje Post-its en een dikke stift, geef ze een minuut of vijf of tien om in stilte en zonder overleg alle mogelijke ideeën op te schrijven, en plak dan alle ideeën tegen de muur: gegarandeerd dat er méér ideeën zijn dan als het één voor één mondeling had gemoeten, en bijna gegarandeerd dat het redelijk snel duidelijk wordt dat er clusters van ideeën zijn die veel verschillende mensen hebben.

Post-it

En dan is het meteen gemakkelijk om te discussiëren en verder te gaan, en meer ideeën te genereren, en alle klassieke brainstorm-goede-raden toe te passen (geen negativiteit, geen hard nadenken, bouwen op mekaar, associëren, …).

Maar hey, we hebben dus alvast een redelijke lijst van dingen die we zouden kunnen doen. En dan gaan we nu eens prioriteiten stellen, zie. En kijken wie waar zijn of haar schouders onder wil zetten, en hoe we dat allemaal op muziek kunnen zetten.

Een nieuwe dink opstarten, da’s altijd leutig.

Doe mee met de conversatie

2 reacties

 1. Succes. Ik ben al blij dat we op onze schoolwebsite er in slagen om het laatste nieuws er op te krijgen. En soms wat foto’s. Input komt van leerkrachten en directie, maar komt moeizaam. Al willen ze wel en hebben ze grote plannen.
  Langs de andere kant ouders met grote plannen, en elk jaar gaat er wel iemand een nieuwe website bouwen, maar die voorlopige statische pagina blijft nog steeds bestaan :s

Laat een reactie achter

Zeg uw gedacht

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.